Dinosauři - vládci světa
Za tajemstvím pravěku Rytíři moří Svět ticha a dobytí souše V mlhách močálů Království šupin Dinosauři - vládci světa Ve světě savců Vznik Světa pravěku Odkazy
Snad nejznámějšími pravěkými zvířaty jsou dinosauři, žili jen v období druhohor. Našli bychom mezi nimi neuvěřitelně rychlé dravce s dlouhými drápy a pevným stiskem čelistí, největší živé kolosy, které kdy chodily po zemi, i tvory, kteří byly chráněni neuvěřitelně důmyslným pancířem a k obraně používali těžké palice na svém ocasu.
Ceratosaurus
Na obrázku vidíme dravého Ceratosaura (zvaného "rohatý ještěr") nad zbytky kořisti. Při lovu byl úspěšný hlavně díky značné pohyblivosti a rychlosti. Uměl také lovit ve smečkách, a to zejména velké býložravé dinosaury. Žil na otevřených savanách, místy porostlých kapradinami.
Dinosauří vejce
Zkamenělá vejce dinosaurů
Dinosauří samice hnízdily podobně, jako dnešní ptáci. Snášely okolo 40 vajec a po vylíhnutí se o mláďata dlouho staraly. U býložravých druhů žila mláďata s rodiči ve stádech po celý život, podobně jako sloni.
Paleontologové
Paleontologický výzkum
Víte, že vědci nacházejí kosti dinosaurů už více než sto let?
Dinosauři - více
Svět pravěku © Zuzana a Libor Balákovi antropark@seznam.cz Použití bez souhlasu autora je trestné! | design by Tomáš Pokorný pokorny.to@gmail.com
Valid HTML 4.01 Transitional