Rytíři moří
Za tajemstvím pravěku Rytíři moří Svět ticha a dobytí souše V mlhách močálů Království šupin Dinosauři - vládci světa Ve světě savců Vznik Světa pravěku Odkazy
Počátkem prvohor se změnilo složení mořské vody a živočichové si mohli vytvářet pro svou ochranu pevné schránky. Vzduch byl však pro živé organismy nedýchatelný, proto byla souš pustá a bez života.
Život na dně moře
Kdybychom se v prvohorách ponořili pod hladinu moře, spatřili bychom velmi bohatý život. Hojné byly především různé druhy loděnek, které se ve vodě nadnášely pomocí vzduchových komůrek. Krunýř své kořisti prorážely tuhým zobákem. Známe loděnky nejrůznějších tvarů a velikostí, např. přímou schránku měl Orthoceras a spirálovitou Sphyradoceras. V některých mořích můžeme na loděnky narazit ještě dnes.
K nejznámějším pravěkým živočichům patří rozhodně Trilobiti. Jejich tělo pokrýval krunýř, který během růstu trilobiti pravidelně svlékali.
Na kamenech u dna se rozrůstaly mechovky, našli bychom zde i schránky plžů a loděnek.
Trilobiti
Trilobiti za sebou zanechávali na mořském dně charakteristickou stopu, kterou nazýváme kruziána.
Trilobit - krunýř
V případě nebezpečí někteří trilobiti schovávali zadeček pod velký hlavový krunýř.
Rytíři moří - více
Svět pravěku © Zuzana a Libor Balákovi antropark@seznam.cz Použití bez souhlasu autora je trestné! | design by Tomáš Pokorný pokorny.to@gmail.com
Valid HTML 4.01 Transitional