Království šupin
Za tajemstvím pravěku Rytíři moří Svět ticha a dobytí souše V mlhách močálů Království šupin Dinosauři - vládci světa Ve světě savců Vznik Světa pravěku Odkazy
Druhohory označujeme jako éru plazů. A skutečně – tehdy byste je našli v mořích, na souši i ve vzduchu! Jedni byli podobní ptákům, jiní rybám a někteří dokonce pohádkovým drakům.
Éra plazů
V druhohorních mořích žilo velké množství živočichů, od malých rybek až po dvoumetrové Tarpony. Díky takové nabídce potravy se vyplatilo opět se přizpůsobit vodnímu životu dvanáctimetrovému Hydrotherosaurovi. Polovinu jeho těla tvořil velmi ohebný krk, který se jako pružina dokázal vymrštit za kořistí. Nohy Hydrotherosaura se postupně přeměnily v ploutve nebo široká pádla. Úpatí sopek poznáme podle lávových kamenů. Tyto lokality byly bohaté na plankton, proto lákaly nejrůznější druhy vodních zvířat.
Leguán zelený
Leguán zelený
Dnešní tropičtí ještěři nám připomínají někdejší druhovou pestrost.
Krokodýl nilský
Krokodýl nilský
Od druhohor se jeho podoba téměř nezměnila. Podobnou hlavu, jako tento krokodýl, měly i dávné ryby, velcí plazi a dinosauři.
Království šupin - více
Svět pravěku © Zuzana a Libor Balákovi antropark@seznam.cz Použití bez souhlasu autora je trestné! | design by Tomáš Pokorný pokorny.to@gmail.com
Valid HTML 4.01 Transitional