Ve světě savců
Za tajemstvím pravěku Rytíři moří Svět ticha a dobytí souše V mlhách močálů Království šupin Dinosauři - vládci světa Ve světě savců Vznik Světa pravěku Odkazy
Schizodelphis a Carcharodon
Schizodelphis
Obratní a rychlí třímetroví delfíni Schizodelphis, které charakterizují nápadně protažené čelisti v dlouhé rostrum, se ocitli v blízkosti legendárního žraločího giganta pravěku.
Carcharodon megalodon
Tímto žraločím obrem nebyl nikdo jiný, než obří dravý žralok Carcharodon megalodon. Jeho délka se pohybovala kolem deseti metrů. Jeho zuby mohou být dlouhé i 17 centimetrů a tvarem upomínají dnešního žraloka lidožravého - bílého. Je možné, že příroda vybrala tento tvar, protože je vhodný pro lov velké kořisti a žraloci si nemusí být navzájem tak příbuzní. Přestože mnozí žraloci mají v čelistech spousty zubů, právě žralok bílý má počet zubů v horní čelisti redukovaný. Jestliže tomu bylo podobně i u Carcharodonta megalodona, nebyly jeho čelisti, ani celková délka tak ohromná, jak uváděla starší literatura.
Nicméně ve slavném filmu Čelisti byl bílý žralok "jen" sedmimetrový. Deseti či dvanácti metrový kolos by byl pak naprosto impozantní.
Předpokládá se, že se tento gigantický žralok živil velkými mořskými savci. Vyhynul poměrně nedávno, někdy před milionem a půl. Tedy v době, kdy se objevují první lidé.
Hlubinné ryby
Hlubinné ryby se světelnými orgány
Do hlubin, kde žily některé ryby, nedopadlo denní světlo, proto byly vybaveny orgány, které dokázaly produkovat vlastní záření. Na obraze jsou zachyceny ryby z lokality Krumvíř, ze starších třetihor.
Ve světě savců - zpět
Ve světě savců - více
Svět pravěku © Zuzana a Libor Balákovi antropark@seznam.cz Použití bez souhlasu autora je trestné! | design by Tomáš Pokorný pokorny.to@gmail.com
Valid HTML 4.01 Transitional